Rezoluta e Srebrenicës, Pozhari ‘shpërthen’ ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe: Shqetësuese kjo gjë!

Aktuale

Rezoluta e Srebrenicës, Pozhari ‘shpërthen’ ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe: Shqetësuese kjo gjë!

Nga: A.M. Më: 23 maj 2024 Në ora: 19:25
Xhevdet Pozhari

OKB-ja ka miratuar rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës, e cila vendos një ditë vjetore globale të përkujtimit, çdo 11 korrik.

E për këtë reagoi edhe analisti Xhevdet Pozhari, që e mirëpriti miratimin e kësaj rezolute.

Mirëpo, ai mbeti i befasuar nga fakti se si Emiratet e Bashkuara Arabe dhe disa shtete me shumicë muslimane absteuan ndaj rezolutës.

Pozhari për këtë rikujtoi deklaratën e Vucciqit se “Për çdo serb të vrarë, do të vrasim 100 myslimanë”, përcjell “Bota sot”.

Postimi i plotë

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës.

Sot, Serbia mori damkën e një shteti gjenocidal.

Shqetësues mbetet numri i lartë i shteteve që abstenuan. Ndër to, edhe Emiratet e Bashkuara Arabe! Abstenuan në favor të Vuçiqit që dikur deklaronte: Për çdo serb të vrarë, do të vrasim 100 myslimanë.

Abstenuan edhe shtete që si pretekst përdorën mosnjohjen e gjenocideve në territoret e tyre. Protestuan duke abstenuar në kurriz të fatkeqësisë së një shteti tjetër.

Serbia gjithmonë do ta përdorë argumentin e numrit të lartë të shteteve të cilat abstenuan dhe do ta quaj të padrejtë këtë vendim. Sepse këtë ia mundësuan edhe shtetet me shumicë myslimane.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat