Ka shkuar në 113 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Brazil

Amerika

Ka shkuar në 113 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Brazil

Më: 11 maj 2024 Në ora: 06:05
Brazil

Më shumë shi i dendur pritet të godasë Brazilin, pasi kombi i Amerikës së Jugut përballet me pasojat vdekjeprurëse të motit ekstrem të javës së kaluar, i cili përmbyti lagje të tëra.

Shirat e dendur dhe përmbytjet kanë vrarë të paktën 113 njerëz në Rio Grande do Sul të Brazilit që nga java e kaluar, tha agjencia shtetërore e mbrojtjes civile.

Rreth 1,476,000 njerëz janë prekur, sipas mbrojtjes civile, me të paktën 754 persona të lënduar dhe rreth 300,000 të zhvendosur. Të paktën 146 persona janë ende të zhdukur.

Përmbytjet katastrofike janë shoqëruar me trazira sociale, me të paktën 47 persona të arrestuar për plaçkitje dhe krime të tjera në mes të kaosit. Gjashtë nga të arrestuarit dyshohen se kanë kryer abuzime seksuale në strehimoret për njerëzit, shtëpitë e të cilëve janë prekur nga përmbytjet, sipas medias shtetërore Agencia Brasil.

Por zyrtarët u bëjnë thirrje atyre që janë shpëtuar nga përmbytjet që të mos kthehen në shtëpitë e tyre, duke paralajmëruar se parashikohet të ketë më shumë shi.

Reshjet intensive priten të godasin lindjen dhe qendrën veriore të Rio Grande do Sul, me disa zona që presin 100 mm (gati 4 inç), tha Instituti Kombëtar i Meteorologjisë INMET.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat