​Mijëra të evakuuar pas përmbytjeve në Brazil

Amerika

​Mijëra të evakuuar pas përmbytjeve në Brazil

Më: 11 maj 2024 Në ora: 14:11
Brazil

"Kur u nisa për në punë të hënën, ende mund të kaloja nëpër rrugën e mbushur me ujë me makinën time. Nga pasdite, ushtria po shpëtonte njerëzit me një kamion," thotë Magda Moura, banore e Porto Alegre.

Kjo ishte dita kur përmbytjet që kanë shkatërruar pjesë të Brazilit jugor bllokuan ndërtesën ku ajo jetonte.

"Deri të mërkurën, uji kishte arritur [një lartësi prej] 1.7 m (5ft 6 in)," kujton ajo.

Fizioterapisti 45-vjeçar është një nga 408,100 personat që janë zhvendosur nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm në shtetin brazilian të Rio Grande do Sul.

Të paktën 116 njerëz kanë vdekur në të gjithë shtetin dhe, me shumë qytete ende të bllokuara nga ujërat e përmbytjeve, shpresat për të gjetur më shumë se 140 personat që janë ende të zhdukur po pakësohen.

Pjesa më e madhe e kryeqytetit të shtetit, Porto Alegre, është zhytur në errësirë nga përmbytja, e cila ka dëmtuar impiantet e energjisë dhe trajtimit të ujit, duke lënë gjithashtu shumicën e banorëve pa ujë të pijshëm.

Magda, 45 vjeç, dhe burri i saj, 49-vjeçari Angelo Tarouco, kaluan dy ditë duke shpëtuar fqinjët e bllokuar nga ujërat e përmbytjes që rrethuan ndërtesat e tyre të larta.

“Nga të gjithë banorët e kullave, vetëm një çift i ri ka mbetur në ambiente”, thotë ajo.

Çifti i tha asaj se kishin ushqime të mjaftueshme për t'i mbajtur për një javë, por me ushqim dhe ujë të pamjaftueshëm në qytet ajo nuk mund të mos shqetësohej për ta.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat