VW pret rritje të fuqishme të të hyrave dhe shitjeve në vitin 2021

Auto

VW pret rritje të fuqishme të të hyrave dhe shitjeve në vitin 2021

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 18:22
Volkswagen

Gjiganti i veturave, Volkswagen, ka thënë se pret që të hyrat dhe shitjet të rikthehen fuqishëm gjatë vitit 2021, në mënyrë që të kalohet faza ndikuese e pandemisë së koronavirusit, njofton “autonews”.

Prodhuesi i veturave gjithashtu shtoi se fitimi i vet operativ ka rënë për 45 për qind ose 10.6 miliardë euro vitin e kaluar.

VW po projekton një rritje operative prej 5 për qind në 6.5 për qind për vitin 2021 dhe synon fundin më të lartë të këtij diapazoni, sipas një deklarate të lëshuar pas takimit të bordit mbikëqyrës të prodhuesit të veturave të premten.

Dërgesat e veturave të VW-së ranë 15 për qind vitin e kaluar.

Kompania paralajmëroi që konkurrenca e fortë, tregjet e paqëndrueshme të mallrave dhe valutave të huaja dhe zinxhirët e ngushtë të furnizimit do të sfidonin biznesin e saj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat