VW humb apelin në Australi, duhet të paguajë gjobën rekord prej 95 milionë dollarëve

Auto

VW humb apelin në Australi, duhet të paguajë gjobën rekord prej 95 milionë dollarëve

Më: 10 prill 2021 Në ora: 18:57
Volkswagen

Rregullatori i konkurrencës në Australi ka thënë se gjykata federale rrëzoi apelin e Volkswagenit kundër një gjobe rekord prej 95.1 milionë dollarëve për prodhuesin e veturave, e cila ishte pjesë e një skandali global të mashtrimit të emetimeve.

Gjykata gjobiti VW-në në dhjetor të vitit 2019 për shkelje të ligjit australian të konsumatorit duke bërë përfaqësime të rreme në lidhje me pajtueshmërinë me standardet e emetimeve të naftës të vendit.

VW më vonë apeloi këtë vendim, duke këmbëngulur që gjykata të vendosë shumën e gjobës prej 75 milionë dollarësh për të cilën është rënë dakord me Komisionin Australian të Konkurrencës dhe Konsumatorit (ACCC).

Në një deklaratë me e-mail për mediat ndërkombëtare, VW-ja ka thënë se beson se 75 milionë dollarë ishin "gjobë e drejtë" dhe do të rishikonte vendimin e gjykatës federale dhe do të shqyrtonte mundësitë e saj.

ACCC më parë kishte thënë se shkelja ndodhi midis viteve 2011 dhe 2015 dhe prodhuesi i veturave pranoi se i vendosi veturat e saj me një pajisje humbjeje, duke i bërë ata të funksionojnë në një mënyrë për qëllimin e testimit të emetimeve.

Çështja në Australi ishte pjesë e shumë padive ligjore që VW-ja është përballur në pjesë të ndryshme të botës pasi prodhuesi i veturave u gjet duke përdorur softuer të ndaluar të kontrollit të motorit për të kaluar testet e ndotjes në Shtetet e Bashkuara në vitin 2015.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat