Ja se çfarë ka brenda një motori të Toyota-s, i cili ka kaluar hiq më pak se 500,000 km

Auto

Ja se çfarë ka brenda një motori të Toyota-s, i cili ka kaluar hiq më pak se 500,000 km

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 09:18
Foto Ilustrim

Disa motorë tregojnë shenja të “dorëzimit” kur arrijnë të kalojnë 100,000 kilometra.

Por ka edhe të tillë që zgjasin mbi një milion kilometra dhe kjo sigurisht falë pronarëve të kujdesshëm.

Sidoqoftë, duket se ka ende dyshime nëse një gjë e tillë mund të ndodhë.

Dhe për të dhënë një lloj përgjigje, kanali Youtube speedkar99 “shkatërroi” një motor Prius me rreth gjysmë milioni kilometra, ose rreth 310,000 milje.

Motori në këtë video është nga Toyota Prius i vitit 2004.

Në fund mund të themi se këshilla këtu është mjaft e thjeshtë: Kujdesuni për makinën tuaj dhe do t’ju shpërblejë me dekada shërbimi. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat