Volkswagen ka gati veturën që do të konkurrojë Teslan

Auto

Volkswagen ka gati veturën që do të konkurrojë Teslan

Më: 5 janar 2023 Në ora: 00:39
Foto ilustrim

Gjiganti gjerman i automjeteve po planifikon të nxjerrë një automjet që do t’i bëjë konkurrencë modelit 3 të Teslas.

Një prototip i VW, i maskuar me kamuflazh shumëngjyrësh, po merr pjesë në panairin e elektronikës së konsumatorit në Las Vegas, derisa në pamje të parë të jep përshtypjen e Volkswagen ID.7.

Emërtimi do te jetë Aero B dhe fillimisht do të prezantohet si një veturë familjare me pesë dyer.

ID.7 më parë quhej Aero për shkak të formës së tij shumë aerodinamike.

ID.7 është modeli i gjashtë që i shtohet linjës ID dhe fillimisht do të shitet së bashku me Volkswagen Arteon dhe Volkswagen Passat (i cili do të jetë i disponueshëm në gjeneratën e ardhshme).

Në të ardhmen, ID.7 pritet të bëhet oferta e vetme e VW në tregun në tkurrje të segmentit dizel në Evropë.

Pasi kompania të kalojë në automjete elektrike, nuk do të prodhohen më versione të Arteon ose Passat.

Volkswagen ID.7 është 4,940 milimetra i gjatë, 1,859 milimetra i gjerë dhe 1,529 milimetra i gjatë.

Prototipi i automjetit ID.7 i ekspozuar në CES, është sportiv, por është i mbuluar me një model kamuflimi të veçantë të frymëzuar nga kodet QR për të fshehur dizajnin e tij aktual.

Zbulimi zyrtar i ID.7 është planifikuar të bëhet në tremujorin e dytë të 2023-ës, me shitjet që pritet të fillojnë më vonë.

Volkswagen konfirmoi se ID.7 do të ofrojë një distancë lëvizjeje me një bateri deri në 700 km (435 milje) në modele të caktuara. Në fillim, ID.7 do të pajiset me baterinë më të fuqishme të kompanisë me një kapacitet prej 77 kWh.

ID.7 fillimisht do të jetë i disponueshëm me lëvizje me dy rrota, por Volkswagen planifikon të lëshojë një model GTX me lëvizje me katër rrota në një moment në të ardhmen.

Kjo do t’i vendosë opsionet e tij të fuqisë në të njëjtin nivel me ato të automjeteve rivale si Tesla Model 3, Polestar 2 dhe Hyundai Ioniq 6.

Pjesa e brendshme do të ketë shumë ndryshime.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat