BMW prezanton një motoçikletë që mund të lëviz vetë-vetiu, por nuk do të mund ta blini

Auto

BMW prezanton një motoçikletë që mund të lëviz vetë-vetiu, por nuk do të mund ta blini

Më: 6 dhjetor 2023 Në ora: 12:42
BMW ka prezantuar një motoçikletë

Prodhuesi gjerman i automjeteve BMW ka prezantuar një motoçikletë mjaft interesante por nuk do të mund ta blini.

Motoçikleta e prezantuar nga BMW është me teknologji pa shofer pra me sistem vetë-drejtues që operohet nga një robot në distancë.

Megjithatë, ky prototip po përdoret vetëm për qëllime kërkimore dhe nuk do të prodhohet për treg.

Motoçikleta ka kapacitet të kthehet vetë-vetiu dhe madje ka kapacitet të frenojë vetë.

Një video e publikuar në YouTube tregon pak a shumë se si funksionon ky prototip nga BMW.

Prodhues të ndryshëm automjetesh janë duke punuar në teknologjinë vetë-drejtuese, kryesisht në vetura; e para në botë ishte Tesla.

Ndonëse veturat e Tesla-s kanë kapacitet të lëvizin vetë pa ndihmën e shoferit, prodhuesi elektrik sugjeron shoferët të mbajnë duart në timon herë pas here.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat