Momenti kur aeroplani britanik Typhoon godet objektivin e Houthit në Jemen - pason një shpërthim i madh

Azia

Momenti kur aeroplani britanik Typhoon godet objektivin e Houthit në Jemen - pason një shpërthim i madh

Më: 12 janar 2024 Në ora: 09:23
Pamje nga vendi i ngjarjes

SHBA-ja dhe Britania e Madhe nisën mëngjesin e së premtes një mori sulmesh ndaj grupit Houthi në Jemen.

Sulmet e tyre vijnë si kundëpërgjigje ndaj sulmeve që kreu grupi Houthi ndaj anijeve amerikane në Detin e Kuq.

Tani, pamjet e publikuara nga ministria britanike e mbrojtjes tregojnë momentin kur aeroplani britanik Typhoon godet një objektiv në Jemen.

Një ndërtesë shihet në pikësynimin e aeroplanit britanik, përpara se të ndodhte një shpërthim i madh.

Kjo ishte një nga dy zonat e qëlluara nga Britania e Madhe, sipas ministrisë.

“Typhoon po fluturonte me shpejtësi prej 965 kilometër në orë deri në 1,287 kilometër në orë dhe megjithatë ai imazh është pothuajse absolutisht statik”, tha analisti i mbrojtjes Michael Clarke.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat