Egjipti po ndërton mur të gjerë në kufirin me Gazën, tregojnë imazhet satelitore

Azia

Egjipti po ndërton mur të gjerë në kufirin me Gazën, tregojnë imazhet satelitore

Më: 16 shkurt 2024 Në ora: 18:48
Foto ilustrim

Egjipti po ndërton një zonë mbrojtëse dhe mur masiv me metra të gjerë përgjatë kufirit të tij me Gazën jugore, tregojnë imazhet e reja satelitore, ndërsa frika rritet mbi ofensivën tokësore të planifikuar të Izraelit në Rafah.

Ku më shumë se gjysma e popullsisë së Gazës është strehuar.

Imazhet, të marra në pesë ditët e fundit nga Maxar Technologies, tregojnë se një pjesë e konsiderueshme e territorit egjiptian midis një rruge dhe kufirit të Gazës është shkatërruar, raporton CNN.

Në kufirin aktual, mund të shihen vinça të shumtë që shtrojnë seksione muri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat