Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit

Azia

Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit

Më: 18 shkurt 2024 Në ora: 07:34
Foto ilustrim

Roja bregdetare e Kinës tha të dielën se do të forcojë aktivitetet e saj të zbatimit të ligjit dhe do të kryejë patrulla të rregullta rreth një grupi të vogël ishujsh të kontrolluar nga Tajvani në brigjet kineze, ndërsa tensionet rriten pas vdekjes së dy shtetasve kinezë.

Tajvani mbrojti të enjten veprimet e rojës së saj bregdetare pasi dy persona në një skaf kinez, i cili iu afrua shumë një ishulli tajvanez të vijës së parë, vdiqën kur varka e tyre u përmbys ndërsa përpiqeshin të iknin nga një anije e rojës bregdetare. Dy të tjerë mbijetuan, shkruan Reuters.

Tajvani, të cilin Kina e pretendon si territorin e vet, është ankuar në vitet e fundit për anijet kineze të peshkimit dhe anijet e tjera që operojnë në ujërat e kontrolluara nga Tajvani, veçanërisht rreth ishujve Kinmen dhe Matsu, të cilët ndodhen në një distancë të shkurtër nga bregu i Kinës.

Kina ka dënuar veprimet e Tajvanit dhe e ka cilësuar incidentin pranë ishullit Beiding të Kinmenit “të lig”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat