Aksident trafiku në Afganistan, 21 të vdekur

Azia

Aksident trafiku në Afganistan, 21 të vdekur

Më: 17 mars 2024 Në ora: 13:09
Foto nga vendi i ngjarjes

Një aksident trafiku në jug të Afganistanit la 21 persona të vdekur dhe dhjetëra të lënduar.

Përplasja në autostradën Kandahar-Herat përfshiu një motoçikletë, një kamion karburanti dhe një autobus, tha Sher Mohammad Ëahdat, kreu i departamentit të informacionit për qeverinë provinciale të Helmandit, duke shtuar se 38 persona u lënduan, raporton Reuters.

Aksidentet e trafikut janë të zakonshme në Afganistan, me infrastrukturë të dobët të përkeqësuar nga dekadat e luftës që përfundoi kur trupat e huaja u larguan në 2021 dhe talebanët morën kontrollin.

Provinca jugore e Helmandit, një bastion i talebanëve gjatë luftës, pati disa nga luftimet më intensive të vendit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat