Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Azia

Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Më: 13 prill 2024 Në ora: 09:01
Foto ilustrim

Shtetet e Bashkuara vëzhguan Iranin duke lëvizur asetet ushtarake brenda vendit, duke përfshirë dronët dhe raketat e lundrimit, duke sinjalizuar se ai ndoshta po përgatitet të sulmojë objektivat izraelitë nga brenda territorit të tij, sipas dy burimeve të inteligjencës amerikane.

Nuk është e qartë nëse Irani po përgatitet të godasë nga toka e tij si pjesë e një sulmi fillestar, apo nëse po përpiqet të pengojë Izraelin ose SHBA-në nga kryerja e një kundërsulmi të mundshëm në territorin e tij.

Njëri prej njerëzve tha se SHBA-ja kishte vëzhguar Iranin duke përgatitur deri në 100 raketa lundrimi.

Iranianët duan që sulmi i tyre hakmarrës ndaj Izraelit – një përgjigje ndaj sulmit izraelit ndaj një konsullate iraniane javën e kaluar në Damask – të jetë “i fuqishëm”, tha një nga njerëzit e njohur me inteligjencën.

Por, ata gjithashtu duan të shmangin përfshirjen në një luftë të drejtpërdrejtë me Izraelin dhe SHBA-në, ka raportuar CNN.

Kjo është arsyeja pse inteligjenca amerikane ka vlerësuar se Irani mund të përdorë pak forca për të nisur sulmin e parë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat