Sulmi i Iranit “ka gjasa të shpaloset brenda disa orëve”, thotë zyrtari i sigurisë amerikane

Azia

Sulmi i Iranit “ka gjasa të shpaloset brenda disa orëve”, thotë zyrtari i sigurisë amerikane

Më: 13 prill 2024 Në ora: 23:22
Foto ilustrim

Sipas zëdhënëses së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Adrienne Watson, Irani ka nisur një sulm kundër Izraelit që “ka gjasa të shpaloset brenda disa orësh”.

Presidenti Biden po përditësohet rregullisht mbi situatën nga ekipi i tij i sigurisë kombëtare dhe do të takohet me ta këtë pasdite në Shtëpinë e Bardhë, dhe ekipi “është në komunikim të vazhdueshëm me zyrtarët izraelitë.

Si dhe partnerë dhe aleatë të tjerë”, thuhet në deklaratë. 

Watson ripohoi qëndrimin e presidentit se "mbështetja jonë për sigurinë e Izraelit është e hekurt" dhe se Shtetet e Bashkuara "do të qëndrojnë me popullin e Izraelit dhe do të mbështesin mbrojtjen e tyre kundër këtyre kërcënimeve nga Irani".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat