Sulmi i Iranit ndaj Izraelit: Çfarë drone e raketa përdorë Teherani në sulmet e tij?

Azia

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit: Çfarë drone e raketa përdorë Teherani në sulmet e tij?

Nga: Bota sot Më: 14 prill 2024 Në ora: 06:42 Përditësuar në ora: 07:01 më 14.04.2024
Foto nga vendi i ngjarjes

SHBA-ja dhe Britania i dalin në krah Izraelit – rrëzojnë disa dronë iranianë që po shkonin drejt Tel Avivit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe i kanë dal në ndihmë shtetit izraelit pas sulmeve me raketa dhe dronë nga Irani.

Aeroplanët amerikanë dhe britanikë kanë nisur të rrëzojnë dronët iranianë, shkruan skynews.

Televizioni më i vlerësuar izraelit, Channel 12 raportoi se aeroplanët luftarakë amerikanë dhe britanikë kanë rrëzuar disa dronë iranianë mbi zonën kufitare Irak-Siri.

Ushtria amerikane ka rrëzuar një dron iranian që po shkonte për në Izrael, thanë tre zyrtarë amerikanë.

Zyrtarët e paidentifikuar nuk zbuluan se sa dronë u rrëzuan apo vendndodhjet.

Theksojmë se Britania e Madhe kanë angazhuar aeroplanët e Forcave Ajrore Mbretërore, mëson mediumi britanik.

Ndryshe, Irani, grupi libanez i Hezbollahut si dhe Houthit e Jemnit, kanë lansuar raketa dhe dronë në drejtim të Izraelit.

Disa lëshime erdhën nga Iraku dhe Jemeni

Irani lëshoi më shumë se 300 dronë dhe raketa në Izrael - 99% e të cilave u rrëzuan, tha ushtria izraelite.

Në një konferencë televizive, zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari tha gjithashtu se disa nga lëshimet gjatë natës ishin nga Iraku dhe Jemeni.

Tensioni Izrael-Iran është 'shpërthyer nga Gaza', thotë ministria e jashtme kineze

Nga: A.Sh

Ministria e Jashtme kineze ka thënë se është “thellësisht e shqetësuar” për përshkallëzimin e situatës aktuale pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit.

Ai tha se tensioni po "përhapet" nga aktiviteti ushtarak në Gaza, duke shtuar se "shuarja e këtij konflikti është përparësia kryesore".

“Kina u bën thirrje palëve përkatëse të qëndrojnë të qetë dhe të ushtrojnë përmbajtje për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve”, tha ministria.

Ai gjithashtu i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar - veçanërisht vendeve me ndikim - të luajnë një rol konstruktiv në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit rajonal.

“Ne nuk kërkojmë konflikt me Iranin”, thotë sekretari amerikan i mbrojtjes

Nga: A.Sh

Sekretari amerikan i mbrojtjes ka thënë se Amerika nuk kërkon konflikt me Iranin, por nuk do të hezitojë të mbrojë forcat e tij dhe të mbështesë mbrojtjen e Izraelit.

Në një deklaratë këtë mëngjes, Lloyd Austin tha se ai i bën thirrje Iranit të de-përshkallëzojë situatën dhe të ndalojë çdo sulm tjetër të mundshëm.

Ajo vjen pasi presidenti Joe Biden i tha Benjamin Netanyahut të Izraelit se "angazhimi i hekurt" i SHBA për sigurinë e vendit mbetet.

Ai shtoi se avionët ushtarakë amerikanë dhe shkatërruesit e mbrojtjes nga raketat balistike ndihmuan për të "rrëmbyer pothuajse të gjithë dronët dhe raketat në hyrje" të lëshuara nga Irani dje në mbrëmje.

Zoti Biden i tha gjithashtu zotit Netanyahu se SHBA do të kundërshtojë çdo kundërsulm nga Izraeli kundër Iranit, sipas uebsajtit amerikan të lajmeve Axios, duke cituar një zyrtar të lartë të Shtëpisë së Bardhë.

Më shumë se 300 dronë dhe raketa të gjuajtura ndaj Izraelit nga Irani, tha zëdhënësi i IDF

Nga: A.Sh

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite kundëradmirali Daniel Hagari sapo ka dhënë një përditësim pas sulmit ndaj Izraelit nga Irani.

Ai tha se më shumë se 300 dronë dhe raketa u gjuajtën nga Irani gjatë natës, 99% e të cilave u kapën.

Nuk u raportua për viktima, por një vajzë 10-vjeçare u plagos nga prerjet, tha zoti Hagari.

Ai shtoi se disa nga lëshimet ishin nga Iraku dhe Jemeni, përveç Iranit.

Ai vazhdoi të thotë se situata është ende në zhvillim dhe avionë po patrullojnë qiellin.

"Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme," tha zoti Hagari.

Pamjet nga sulmi me dron i Iranit: Shpërthimet ndriçojnë qiellin mbi Jerusalem

Nga: A.Sh

Mbrëmë Irani nisi sulmin me raketat ndaj Izraelit.

Ushtria izraelite ka thënë se një "numër i vogël" objektivash u goditën në sulmin iranian.

Kështu duke përfshirë një bazë IDF në Izraelin jugor.

Kujtojmë, kabineti izraelit i sigurisë ka autorizuar kabinetin e luftës prej tre personash që të vendosë për përgjigjen e Izraelit ndaj sulmit iranian pas një takimi natën vonë të shtunën, tha një zyrtar izraelit për CNN.

PAMJET

Kabineti izraelit i luftës autorizohet që të vendos se si do t'i përgjigjet sulmit të Iranit

Kabineti izraelit i sigurisë ka autorizuar kabinetin e luftës prej tre personash që të vendosë për përgjigjen e Izraelit ndaj sulmit iranian pas një takimi natën vonë të shtunën, tha një zyrtar izraelit për CNN.

Autorizimi vjen pasi Izraeli u përball me më shumë se 200 "kërcënime", sipas Forcave të Mbrojtjes të Izraelit.

Kabineti i luftës përbëhet nga kryeministri Benjamin Netanyahu, Ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant dhe Benny Gantz.

Pas kwsaj, Presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu kanw folur në telefon. Kurse, sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin i ka kërkuar homologut të tij izraelit, ministrit Yoav Gallant, që të njoftojë SHBA-në përpara çdo përgjigjeje të mundshme ndaj sulmit iranian, sipas një zyrtari amerikan. Të dy folën të shtunën në mbrëmje, disa orë pasi Irani kishte lëshuar breshërinë e tij masive të dronëve dhe raketave në Izrael.

Gallantka informuar Austin për operacionet mbrojtëse të Izraelit deri më tani dhe theksoi se Izraeli është gati për çdo sulm të mëtejshëm.

Kurse, komanda e Frontit të Brendshëm të Izraelit ka anuluar kërkesën e saj që banorët në të gjithë vendin të qëndrojnë pranë strehimoreve.

Anulimi i kërkesës vjen disa orë pasi Forcat e Mbrojtjes së Izraelit udhëzuan banorët e disa pjesëve të Izraelit verior që të qëndrojnë pranë hapësirave të mbrojtura dhe urdhëruan që banorët të prisnin në "zonën më të mbrojtur të mundshme" për të paktën 10 minuta "pas aktivizimit të sirenave".

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit: Çfarë drone e raketa përdorë Teherani në sulmet e tij?

Irani lëshoi dhjetëra mjete ajrore pa pilot (UAV), të njohura gjithashtu si dronë, në Izrael të shtunën në mbrëmje me orën lokale, pas një jave hakmarrjeje kërcënuese për një sulm në një konsullatë në Damask.

"Irani ka filluar një sulm ajror kundër Izraelit," tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë Adrienne Watson në një deklaratë të shtunën. 

“Presidenti Biden po përditësohet rregullisht për situatën nga ekipi i tij i sigurisë kombëtare dhe do të takohet me ta këtë pasdite në Shtëpinë e Bardhë”.

Agjencia shtetërore iraniane e lajmeve Mehr News raportoi se Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) kishte njoftuar fillimin e "operacionit antisionist", i cili do të godiste objektivat në territoret palestineze, me detaje të mëtejshme të operacionit të njoftuara së shpejti.

Distanca më e shkurtër ajrore midis Izraelit dhe Iranit është rreth 1070 milje, gjë që do të kërkonte raketat dhe dronët me rreze të gjatë veprimi në arsenalin e Iranit.

Dronët që ka lëshuar Irani thuhet se janë modeli Shahed i lidhur rregullisht me regjimin. Irani i ka shitur Rusisë drone Shahed-136, modele vetë-shpërthyese të njohura si "dronë vetëvrasës", si dhe drone Shahed-107 për pushtimin e Ukrainës.

Gjenerali Jack Keane i Institutit për Studimin e Luftës (IFSW) tha të premten për "Fox & Friends" se Irani ka shumë të ngjarë të mbështetet në dronët dhe raketat e tij në çdo plan të caktuar sulmi duke qenë se ka "një forcë ajrore të dobët ... një të dobët marina" dhe trupa "jo veçanërisht të trajnuar mirë ose ... të pajisura mirë".

Irani ka investuar shumë në zhvillimin dhe prodhimin e dhjetëra modeleve të ndryshme të dronëve, duke përfshirë të paktën 10 modele të dronëve vetëvrasës që shpërthejnë në përplasje dhe më shumë se një duzinë modele të dronëve luftarakë që mund të godasin objektivat tokësore, detare dhe ajrore dhe të kthehen në bazë, sipas Abetares së Iranit të Institutit të Paqes të Shteteve të Bashkuara (USIP).

Modelet më të mëdha të varianteve luftarake, të tilla si Shahed-149, mund të godasin objektivat deri në 1200 milje larg dhe të mbajnë deri në 1100 paund municione ose pajisje elektronike. Variantet më të mëdha të vetëvrasjeve, të tilla si seria Arash, mund të mbajnë vetëm 600 paund eksploziv dhe të godasin objektiva mbi 1200 milje larg.

Shumica e dronëve luftarakë kanë aftësi vëzhgimi, të aftë për të bërë foto ose për të regjistruar video për të shënuar objektivat e bombardimeve.

USIP pretendoi se disa nga dronët iranianë janë modeluar sipas dronëve të kapur amerikanë, duke përfshirë Predator, Reaper, Sentinel dhe ScanEagle 5, si dhe dronin izraelit Hermes. Në këto raste, Irani ka huazuar formën e automjeteve, por "jo domosdoshmërisht" harduerin.

Modeli më i prezantuar së fundmi, Mohajer-10, u zbulua në gusht 2023, duke mburrur aftësitë luftarake dhe inteligjente dhe i aftë për të arritur në Izrael, ndërkohë që mbante potencialisht deri në 660 paund eksploziv.

Shumë nga dronët vetëvrasës, ata që Irani thuhet se ka lëshuar në Izrael, janë më të ngadalshëm dhe më të lehtë për t'u rrëzuar me armë kundërajrore ose raketa. Për këtë arsye, ekspertët izraelitë mbeten të bindur se sistemi i njohur Iron Dome i vendit do të jetë në gjendje të trajtojë valët e mundshme të dronëve që do t'i godasin në orët e ardhshme.

Megjithatë, Irani mund të lëshojë gjithashtu disa nga raketat e tij të lundrimit, arsenali më i madh dhe më i larmishëm në Lindjen e Mesme, sipas vëzhguesit Iran Watch me bazë në Uashington.

Ish-gjenerali i CENTCOM-it Kenneth McKenzie në vitin 2022 tha se Irani ka mbi 3000 raketa balistike përveç raketave të tij lundruese dhe vendi ka bërë "përmirësime thelbësore gjatë dekadës së fundit në saktësinë dhe saktësinë e raketave të tij, të cilat i bëjnë ato një kërcënim konvencional gjithnjë e më të fuqishëm."

Iran Watch identifikoi katër lloje të raketave të lundrimit në arsenalin e Teheranit: Soumar, Hoveizeh, Ya Ali dhe Paveh. Paveh është modeli më i zbuluar së fundmi, i prezantuar në vitin 2023 dhe mund të godasë objektivat mbi 1000 milje larg.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat