​Ka shkuar në 400 numri i viktimave nga përmbytjet në Afganistan

Azia

​Ka shkuar në 400 numri i viktimave nga përmbytjet në Afganistan

Më: 18 maj 2024 Në ora: 21:45
Ilustrim

Me 18 viktima të tjera, numri i të vdekurve nga shirat e dendura dhe përmbytjet në Afganistan ka arritur në 400, thanë autoritetet të shtunën.

Të paktën 18 persona humbën jetën nga përmbytjet në provincën Faryab në kufirin me Turkmenistanin, ndërsa numri i viktimave nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendura në provincat veriore javët e fundit arriti në 400, tha zëdhënësi i guvernatorit Faryab, Ismetullah Muradi për Tolo News.

Muradi gjithashtu përmendi se më shumë se 2.000 hektarë tokë bujqësore janë prishur, mbi 1.000 shtëpi janë dëmtuar dhe më shumë se 300 kafshë janë ngordhur. Të paktën 50 persona humbën jetën dhe dhjetëra u zhdukën për shkak të përmbytjeve në provincën Ghor.

Javën e kaluar, përmbytjet e mëdha në provincat Baghlan, Badakhshan dhe Takhar rezultuan në humbje të mëdha.

Në Afganistan, shkrirja e borës gjatë muajve të dimrit për shkak të rritjes së temperaturave, së bashku me reshjet e dendura dhe infrastrukturën e papërshtatshme, çon në përmbytje, duke shkaktuar humbje jete dhe prona. Qindra njerëz vdesin çdo vit në vend për shkak të këtyre fatkeqësive.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat