Një çift turistësh u plagosën nga të shtënat e militantëve në Kashmir të Indisë në zgjedhje

Azia

Një çift turistësh u plagosën nga të shtënat e militantëve në Kashmir të Indisë në zgjedhje

Më: 19 maj 2024 Në ora: 08:06
Foto ilustrim

Një çift turistësh u plagos në Kashmir të Indisë pasi militantët kanë shtënë me armë zjarri ndaj tyre të shtunën, tha policia, përpara procesit votimit të planifikuar në rajonin e paqëndrueshëm për zgjedhjet në vazhdim të Indisë.

Çifti nga qyteti indian i Jaipur u evakuua në spital dhe zona ku ndodhi sulmi u rrethua, tha policia e Kashmirit në mediat sociale. Mësohet se gjendja e turistëve të lënduar është stabile, thanë ata.

India është në mes të një zgjedhje maratonë me dy vendet e mbetura në Kashmir që do të votojnë më 20 dhe 25 maj.

Votuesit dolën në numër të madh në votime në vendin e parë në Srinagar më 13 maj, duke përmbysur trendin e numërimit të ulët të votave në sondazhet e para që kur kryeministri Narendra Modi hoqi gjysmë-autonominë e rajonit në 2019.

Partia Bharatiya Janata (BJP) e Modi po anashkalon zgjedhjet në Kashmir për herë të parë që nga viti 1996 duke thënë se në vend të kësaj do të mbështesë partitë rajonale, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat