Ministri i Jashtëm izraelit vlerëson rezultatet e Spanjës në zgjedhjet e BE-së

Azia

Ministri i Jashtëm izraelit vlerëson rezultatet e Spanjës në zgjedhjet e BE-së

Më: 10 qershor 2024 Në ora: 17:20
Israel Gatz

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Israel Gatz, tha se qeveria e Spanjës e udhëhequr nga socialistët është “ndëshkuar” nga votuesit pas zgjedhjeve të kësaj fundjave në BE.

Bëhet e ditur se Partia Socialiste e Punëtorëve Spanjoll, e udhëhequr nga kryeministri Pedro Sanchez, ra nga 21 vende në Parlamentin Evropian në 20, me Partinë Popullore konservatore që mori 22 vende.

Ndërkohë, partneri i koalicionit të Sanchez, Sumar, i udhëhequr nga zëvendëskryeministrja Yolanda Diaz, fitoi tre vende, shkruan skynews.

Ndryshe, qeveria spanjolle “e zemëroi” administratën e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, pasi ajo së bashku me Irlandën dhe Norvegjinë, njohën zyrtarisht një shtet palestinez.

“Populli spanjoll e ka ndëshkuar koalicionin e Pedro Sanchez dhe Yolanda Diaz me një humbje të madhe në zgjedhje”, shkroi Katz në X.

“Rezulton se përqafimi i vrasësve të Hamasit nuk shpërblehet”, shtoi ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat