Katërmbëdhjetë jordanezë vdesin gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite

Azia

Katërmbëdhjetë jordanezë vdesin gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 15:58
Foto ilustrim

Të paktën 14 jordanezë kanë vdekur dhe 17 janë zhdukur gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, kanë thënë autoritetet.

Jordania po punon me Arabinë Saudite për të rregulluar ceremoninë e varrosjes dhe transportin e të afërmve, ka njoftuar ministria e Jashtme e vendit.

Kjo ndodhi një ditë pasi një numër pelegrinësh u raportua se kishin vdekur nga goditja e nxehtësisë, me temperatura që u rritën në 48 gradë Celsius  në natyrë.

Forcat e sigurisë dhe mjekët u vendosën për të ndihmuar ata që u rrëzuan, ndërsa u spërkatën me ujë në përpjekje për të ndihmuar në freskimin e tyre.

Shtypja nga turma, zjarret në tenda, nxehtësia dhe faktorë të tjerë kanë shkaktuar qindra vdekje në këtë ngjarje gjatë 30 viteve të fundit.

Të gjithë myslimanëve u kërkohet të kryejnë Haxhin një herë në jetën e tyre, nëse janë të aftë fizikisht dhe financiarisht për ta bërë këtë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat