Përmbytjet masive në Indi, shënohen mbi 30 të vdekur

Azia

Përmbytjet masive në Indi, shënohen mbi 30 të vdekur

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 14:56
Foto ilustrim

Përmbytjet e mëdha në Assam kanë vrarë mbi 30 njerëz dhe kanë prekur mbi 1.61 milionë njerëz në 15 rrethe. Një rrëshqitje dheu në zonën Badarpur të rrethit Karimganj rezultoi në vdekjen e pesë personave, duke përfshirë një grua dhe tre vajzat e saj, si dhe një djalë tre vjeçar.

Rrëshqitja e dheut ndodhi në fshatin Gainachora mbrëmjen e së martës. Vdekjet nga rrëshqitja e dheut e çojnë numrin e përgjithshëm të vdekjeve në Assam në mbi 30, që kur cikloni Remal arriti në tokë në këtë distrikt në maj.

“Mbrëmë në orën 12:45 është marrë informacion për një rrëshqitje dheu në zonën e fshatit Gainachora (Bendargool) nën komisariatin e Badarpurit. Me marrjen e informacionit, oficeri përgjegjës i stacionit policor Badarpur, së bashku me stafin e tij dhe personelin e SDRF-së, nxitoi në vendngjarje dhe kreu një operacion shpëtimi pas tre orësh, ekipi i shpëtimit gjeti pesë trupa pa jetë, mbuluar nga mbeturinat”, tha Partha Protim Das, Superintendent i Policisë për rrethin Karimganj.

Përpjekjet e ndihmës janë duke u zhvilluar, me 5,114 njerëz që janë strehuar në 43 kampe ndihmash. Sipas Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive Shtetërore të Asam (ASDMA), Karimganj është distrikti më i prekur. Fatkeqësia ka prekur një sipërfaqe totale bujqësore prej 1,378.64 hektarësh dhe 54,877 kafshë. Aktualisht, 470 fshatra në 24 qarqe janë zhytur në ujë.

Shkalla e dëmtimit të infrastrukturës, duke përfshirë argjinaturat, rrugët dhe urat, ka shtuar vështirësitë në ofrimin e ndihmës. Lumi Kopili në Kampur raportohet se është fryrë tej mase, duke ngritur shqetësime për përmbytje të mëtejshme.

Rrethet e prekura nga përmbytjet përfshijnë Bisuanath, Lakhimpur, Hojai, Bongaigaon, Nalbari, Tamulpur, Udalguri, Darrang, Dhemaji, Hailakandi, Karimganj, Goalpara, Nagaon, Chirang dhe Kokrajhar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat