Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë për shkak të luftës në Ukrainë

Azia

Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë për shkak të luftës në Ukrainë

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 06:17
Foto ilustrim

Japonia ka vendosur sanksione të reja ndaj Rusisë , duke përfshirë ngrirjen e aseteve të dhjetëra institucioneve financiare dhe individëve të vendit për përfshirje “drejtpërsëdrejti” në ose mbështetjen e luftës së Moskës kundër Kievit.

Tokio tha se do të ngrijë asetet dhe do të vendosë kufizime të tjera për 42 entitete ruse dhe 11 individë që konsiderohen të jenë “drejtpërdrejt” të përfshirë në “aneksimin” e republikës autonome të Krimesë dhe qytetit të Sevastopolit ose destabilizimin e pjesës lindore të Ukrainës, sipas një deklarate të Ministrisë së Jashtme.

Veprime të ngjashme do të ndërmerren kundër një entiteti dhe po aq individësh në rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës, të konsideruar si të përfshirë drejtpërdrejt në “inkorporimin” e supozuar nga Rusia, thuhet në deklaratë.

Sanksionet do të hyjnë në fuqi menjëherë, theksoi ministria.

Tokio prezantoi disa masa duke marrë në konsideratë “situatën aktuale ndërkombëtare mbi Ukrainën dhe për të kontribuar në përpjekjet ndërkombëtare për arritjen e paqes ndërkombëtare që synojnë zgjidhjen e çështjes, në përputhje me masat e marra nga vendet e tjera të mëdha”, thuhet më tej në deklaratë.

Masat e reja përfshinin ndalimin e eksporteve në entitete specifike të Federatës Ruse dhe vende të tjera përveç Federatës Ruse dhe Republikës së Bjellorusisë.

Një sistem leje do të zbatohet gjithashtu për pagesat, transaksionet kapitale, individët dhe subjektet e përcaktuara nga Ministria e Jashtme.

Lista përfshin Sekretaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Natalia Budarina, së bashku me pesë anëtarë të tjerë të komisionit, si dhe kreun e Korporatës së Raketave Taktike Boris Obnosov, Drejtorin e Përgjithshëm të prodhuesit rus të tankeve Uralvagonzavod Alexander Potapov dhe projektuesin kryesor të Soyuz Aircraft Engine Scientific and Kompleksi Teknik, Mkrtich Okroyan.

Minatori rus i diamanteve Alrosa, si dhe prodhuesit e avionëve Tupolev dhe Ilyushin janë ndër kompanitë në listën e zezë.

Lista e kompanive, asetet e të cilave do të ngrihen nëse gjenden në Japoni, përfshin Qendrën Bërthamore Federale Ruse dhe disa kompani të sektorit të inxhinierisë mekanike dhe të mbrojtjes, si Fabrika e Traktorëve në Chelyabinsk, Uzina Elektromekanike Degtyaryov, Uzina Elektromekanike Izhevsk Kupol, Uzina e pluhurit Perm, Nizhny. Fabrika Novgorod, Fabrika e Ndërtimit të Instrumenteve Arzamas dhe Qendra Rajonale Veriperëndimore e Uzinës Almaz Antey Concern Obukhovsky.

Lista përfshin gjithashtu shtatë kompani nga Kina, duke përfshirë Alpha Trading Investments, Guangzhou Ausay Technology dhe Shenzhen Biguang Trading, si dhe Sun Ship Management të Emirateve të Bashkuara Arabe, Si2 Microsystems të Indisë, Elem Group të Kazakistanit dhe Mvizion LLC të Uzbekistanit, sipas mediave ruse.

Më shumë se 1000 individë dhe mbi 150 subjekte nga Rusia janë tashmë në listën e zezë të sanksioneve të Japonisë, të cilat u futën në disa faza për shkak të situatës në Ukrainë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat