KB Shkupi, pas 5 vite rikthehet në Ligën e Parë

Basketboll

KB Shkupi, pas 5 vite rikthehet në Ligën e Parë

Më: 10 maj 2024 Në ora: 11:46
KB Shkupi

Basketbollistët e Shkupit, pas një pause 5 vjeçare, sërish janë antarë të Ligës së Parë të basketbollit elitar të Maqedonisë, pas triumfit ndaj skuadrës së Maxharit, në përballjen vendimtare të Play Off-it. Në duelin që u luajt në palestrën sportive të shkollës së mesme “Zef Lush Marku” në Çair, basketbollistët e Shkupit shënuan fitore me rezultati 77-59, duke siguruar kështu pjesëmarrjen në Ligën e Parë.

Që në fillim të ndeshjes, vendasit kishin kontrollin e rezultatit, duke e fituar pjesën e parë me 38-32.

Në vazhdim shtuan elementin e agresivitetit në pjesën e dytë, për të shënuar një fitore të merituar dhe bindëse, e cila solli biletën e Ligës së Parë.

Veliçkovski me 18 pikë ishte më efikas te Shkupi, ndërsa Taçi shtoi edhe 15 pikë të tjera.

Në anën tjetër Todorovski u dallua te Maxhari me 17 pikë. Skuadra e Shkupit të shtunën do të përballet me skuadrën “Angeli” për titullin kampion në Ligën e Dytë, pasi që kjo e fndit do të luajë në Ligën e Parë të basketbollit vendas.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat