Stoltenberg paralajmëron të mos mbështetemi në teknologjinë kineze

Bota

Stoltenberg paralajmëron të mos mbështetemi në teknologjinë kineze

Më: 9 nëntor 2023 Në ora: 19:22
Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi aleatët të enjten që të mos i besojnë teknologjisë kineze ndërsa zhvillojnë infrastrukturën kritike digjitale.

“Ne kemi parë rezultatet e mbështetjes në Rusi për furnizimin tonë me energji. Ne nuk duhet ta përsërisim këtë gabim duke u mbështetur te Kina për të ofruar teknologjinë për rrjetet tona kritike, "tha ai.

Vërejtjet e Stoltenberg erdhën në Berlin gjatë Konferencës së parë vjetore të Mbrojtjes Kibernetike të NATO-s, e cila mblodhi së bashku zyrtarë të lartë të mbrojtjes dhe ekspertë të sigurisë nga vendet anëtare dhe partnerët e NATO-s.

Ai argumentoi se vende si Rusia dhe Kina po sfidojnë vlerat, interesat e Perëndimit, si dhe sigurinë në hapësirën kibernetike.

“Ndërsa Kina nuk është kundërshtari ynë, ajo nuk ndan vlerat tona. Dhe është e vendosur të formësojë të ardhmen e hapësirës kibernetike sipas imazhit të saj. Me pak transparencë dhe pa respekt për të drejtat e njeriut”, tha ai, ndërsa akuzoi Kinën për përdorimin e teknologjive të reja si mjete për shtypjen në vend.

"Dhe ajo po eksporton teknologjitë e saj, duke përfshirë njohjen e fytyrës, si instrumente të kontrollit shtetëror në vendet anembanë botës," tha ai.

“Po propozon gjithashtu protokolle të reja interneti në Kombet e Bashkuara, për të sfiduar vetë nocionin e një hapësire kibernetike të lirë dhe të hapur”, shtoi Stoltenberg.

Shefi i mbrojtjes i NATO-s tha se vendet anëtare duhet të rrisin bashkëpunimin për teknologjitë e reja dhe sigurinë kibernetike, dhe të mbështesin projektet e përbashkëta me sektorin privat.

“Nëpërmjet NATO-s, ne mund të punojmë së bashku për të forcuar sigurinë tonë kibernetike, për të ndërtuar një hapësirë të sigurt kibernetike për të gjithë dhe për të mbajtur të sigurt 1 miliard njerëzit tanë”, tha ai.

“Nuk është e mundur të mbahen të sigurta kombet tona pa sektorin privat. Pra, ne duhet të flasim, të planifikojmë dhe të ushtrojmë më shumë së bashku”, shtoi Stoltenberg.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn, ministri i Jashtëm holandez Hanke Bruins Slot, ministri i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, ministrja e Jashtme e Finlandës Elina Valtonen dhe nënsekretari parlamentar i Shtetit britanik për Evropën Leo Docherty ishin në mesin e pjesëmarrësve në konferencë. /AA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat