​Zyrtari iranian: Përplasja e helikopterit ishte "jo e rëndë"

Bota

​Zyrtari iranian: Përplasja e helikopterit ishte "jo e rëndë"

Më: 19 maj 2024 Në ora: 22:27
Mohsen Mansouri

Zyrtarët iranianë kanë kontaktuar dy persona në të njëjtin helikopter me presidentin Ebrahim Raisi që u rrëzua sot, tha zëvendëspresidenti iranian për çështje ekzekutive Mohsen Mansouri për agjencinë e gjysmë-zyrtare të lajmeve iraniane FARS, transmeton CNN.

Për shkak se zyrtarët kontaktuan "disa herë" me një pasagjer dhe një anëtar të ekuipazhit të fluturimit menjëherë pas rrëzimit, "duket se incidenti nuk ishte i rëndë," tha Mansouri.

Tre helikopterë po fluturonin në të njëjtën rrugë përpara se dy të humbnin kontaktin me helikopterin e Raisit, tha Mansouri.

"Ministria e Komunikacioneve dhe agjencitë e tjera të sigurisë kanë identifikuar zonën e incidentit brenda një rrezeje prej 2 kilometrash. Për shkak të kushteve të motit, qasja në zonë është sfiduese," tha ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat