Zelensky shpreson se politika e SHBA-së ndaj Ukrainës nuk do të ndryshojë pas zgjedhjeve

Bota

Zelensky shpreson se politika e SHBA-së ndaj Ukrainës nuk do të ndryshojë pas zgjedhjeve

Më: 10 korrik 2024 Në ora: 13:27
Volodymyr Zelensky

Gjatë një vizite në Fondacionin dhe Institutin Presidencial Ronald Reagan në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Volodymyr Zelensky ka shprehur shpresën se politika e SHBA për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus nuk do të ndryshojë pas zgjedhjeve presidenciale.

Kështu thuhet në faqen e internetit të Presidentit të Ukrainës, transmeton Ukrinform.

Vihet re se nëse diktatori rus nuk ndalet në Ukrainë, ai do të shkojë më tej dhe pas kësaj, SHBA-të do të duhet të mbrojnë vendet e NATO-s që më parë ishin pjesë e BRSS ose brenda sferës së ndikimit të saj.

Kreu i Shtetit shprehu shpresën se politika e SHBA-së për mbështetjen e Ukrainës në luftën e saj kundër agresionit rus nuk do të ndryshojë pas zgjedhjeve presidenciale të nëntorit dhe është e rëndësishme që diktatori rus ta dijë këtë.

"Gjithçka varet vetëm nga vendimi i popullit amerikan, jo nga një person. Putini gjithmonë mbështetet në ndarjen e botës, ndarjen e SHBA-së dhe ndarjen e vendeve evropiane. Ai i frikësohet unitetit", vuri në dukje Zelensky.

Presidenti falënderoi gjithashtu partnerët për vendimin për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës me pesë sisteme shtesë Patriot. Ai vuri në dukje se nevojiten më shumë sisteme të tilla të mbrojtjes ajrore sepse Ukraina ka një territor të madh dhe Rusia përdor dhe kombinon lloje të ndryshme raketash dhe ndryshon taktikat.

Ukraina ka nevojë për armë me rreze të gjatë dhe leje për t'i përdorur ato kundër fushave ajrore në territorin rus nga ku ngrihen avionët që lëshojnë vazhdimisht bomba të drejtuara në vendin tonë. Përveç kësaj, Ukraina po pret me padurim avionët luftarakë F-16. Si koha e mbërritjes së tyre ashtu edhe numri i avionëve janë të rëndësishëm.

"Rusia po përdor 300 avionë luftarakë kundër Ukrainës. Na duhen të paktën 128 avionë për t'iu kundërvënë, dhe këto shifra janë të njohura për partnerët tanë", theksoi Presidenti.

Siç raportohet, samiti i NATO-s po zhvillohet në Uashington më 9-11 korrik, me pjesëmarrjen e delegacionit ukrainas të kryesuar nga presidenti Volodymyr Zelensky.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat