Plagosën familjen siriane, arrestohen shqiptari e rusi në Greqi

Diaspora

Plagosën familjen siriane, arrestohen shqiptari e rusi në Greqi

Më: 17 qershor 2024 Në ora: 12:04
Foto ilustrim

Policia greke ka vënë në pranga një shtetas shqiptar dhe një rus, të akuzuar për plagosjen me sende të forta dhe armë të 3 pjesëtarëve të një familje siriane në Hania të Greqisë.Në prangat e policisë ranë Luan Hysa, 30 vjeç nga Thumana e Krujës dhe Artur Kisiev, 46 vjeç nga Rusia.

Rreth orës 19:40 të 15 qershorir, Kisoev dhe Hysa, duke udhëtuar me motorr, kanë shkuar së bashku në një dyqan ushqimor në pronësi të sirianit Mohamed Younes 58 vjec dhe kanë sulmuar atë dhe dy fëmijët e tij Hussein dhe Marëan Younes 34 dhe 32 vjec për shkaqe ende të panjohura, duke i goditur me shkop druri dhe duke u shkaktuar lëndime në kokë dhe në gjymtyrët e sipërme.

Viktimat e mësipërme kanë tentuar të pengojnë sulmin e tyre, duke nisur një përleshje mes tyre. Gjatë përleshjes, rusi Artur Kisiev, person me precedentë penalë, ka qëlluar dy 2 herë në drejtim të sirianëve me armë zjarri tip revolver, ku si pasojë është plagosur Hussein Younes në lartësinë e gjurit. Pas të shtënave, autorët janë larguar për t’u vënë në pranga mbrëmjen e së dielës në një një zonë bujqësore në Platania.

Sirianët e plagosur mësohet se ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore pas marrjes së ndihmës së parë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat