​A guxoni të përdorni çajet detoks për dobësim?

Dieta

​A guxoni të përdorni çajet detoks për dobësim?

Më: 10 dhjetor 2020 Në ora: 14:34
Foto ilustrim

A nuk do të ishte e mrekullueshme nëse kilet shkriheshin vetëm falë pirjes së çajit?

Ndërsa shfletoni Instagramin, ka shumë mundësi që të hasni foto të një numri njerëzish të hollë që pretendojnë se dinë të gjitha sekretet e humbjes së peshës, ndërsa reklamojnë disa çaj detoksi, duke pretenduar se falë tij ato duken kaq të shkëlqyera.

Disa paraqesin çaj të caktuar si diçka që përshpejton metabolizmin e tyre, të tjerët që ky çaj zvogëlon fryrjen e barkut, të tjerët që pastron zorrët e tyre etj.

"Njerëzit që reklamojnë këto produkte në mediat sociale kryesisht marrin më shumë para", thotë ekspertja e ushqimit në New York, Eliza Savage. Ata dëshmojnë me fjalët dhe fotot e tyre se çaji i detoksit u ka ndryshuar jetën, por sigurisht që kjo nuk është domosdo e vërtetë.

Shumë njerëz duan të heqin qafe kilogramët e tepërt kaq shpejt dhe lehtë, kështu që pasi panë se disa çaj "fshinë" kilet e tepërta nga stomaku i tyre, ata marrin një kartë krediti pa shumë hezitim dhe blejnë një eliksir të mrekullueshëm. Prandaj, është e rëndësishme të dini disa fakte në lidhje me këto "ilaçe mrekulli".

Çfarë janë çajet detoks dhe çajet pastrues?

Është një përzierje me bimë që prodhuesi pretendon se do të ndihmojë në pastrimin e trupit nga toksina dhe shpejtimin e humbjes së kileve të tepërta. Përbërësit ndryshojnë në varësi të markës së çajit, por në përgjithësi do të merrni një përzierje të gjetheve të çajit, të tilla si jeshile, e zezë ose oolong, dhe bimë të tjera që besohet se promovojnë procesin e humbjes së peshës si rrënja e luleradhiqes, piper i kuq, gjethja e shpargut. Shpargu mund të shkaktojë dhimbje dhe parehati në bark, ngërçe, fryrje të stomakut, gazra, të përziera dhe diarre.

A e djegin dhjamin?

Me gjithë dëshmitë entuziaste, mund të jetë joshëse t'i blini ato, por prodhuesve nuk u kërkohet të provojnë se përzierjet e tyre të çajit në të vërtetë funksionojnë. Dhe në të vërtetë, nuk ka asnjë provë bindëse shkencore që çaji pastron trupin, nxit humbjen e peshës dhe të ngjashme. Është e vërtetë që shumë prej këtyre çajeve që reklamohen përmbajnë përbërës që është treguar se kontribuojnë në humbjen e peshës, por studimet kanë vërtetuar se ato përdorin doza shumë të larta të një kombinimi ose të një përbërësi të veçantë sesa ajo që fitohet në çaj.

"Është si të shkosh në një udhëtim me një rezervuar plot me karburant ose me një gotë karburant. Fakti është që karburanti është lëndë djegëse, por një rezervuar i plotë do t'ju çojë në destinacionin tuaj, dhe me vetëm një decilitër të të njëjtit karburant nuk do të shkoni shumë larg," shpjegon nutricionistja Julie Stefanski.

Po, pas diarresë barku duket më i sheshtë!

Shumë deklarata mbi çajet që detoksifikojnë nuk përshkruajnë qartë se si ai çaj detoksifikon trupin dhe kryesisht përdorin fjalë të paketuara bukur që thonë se nëse pini atë çaj do të urinoni më shumë ose do të zbrazni zorrët më shpesh," thotë Savage.

“Efektet janë vetëm të përkohshme dhe mund të shkaktojnë probleme, sepse ato ndërhyjnë në funksionimin normal të zorrëve dhe ekziston rreziku i dehidrimit për ata që nuk marrin sasi të mjaftueshëm të lëngjeve. Shtesat dietike të tilla si vitamina, shtesa bimore dhe çaj detoksi rregullohen vetëm nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave, dhe e ngjashme me rregulloren e ushqimit dhe ilaçeve të BE. Prodhuesit nuk rendisin të gjithë përbërësit në përzierjet e çajit, kështu që është e vështirë të dihet se çfarë saktësisht përmbajnë ato ”, thotë Savage.

Efektet anësore të mundshme

Një tjetër gjë e rëndësishme për të mbajtur mend: Edhe nëse çaji detoks bëhet vetëm me përbërës bimor, nuk do të thotë automatikisht se është i padëmshëm. "Edhe përbërësit natyralë mund të kenë efekte anësore të rëndësishme", paralajmëron Savage. Për shembull, shumë çaje përmbajnë kafeinë në formën e stimuluesve si yerba mate ose guarana. Të dyja konsiderohen të sigurta në sasi të vogla, por marrja e tepërt e kafeinës mund të shkaktojë dhimbje koke, marrje mendsh, ankth dhe madje edhe ritme anormale të zemrës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat