A ndihmon vërtet uji i nxehtë me limon në humbjen e dhjamit? 

Dieta

A ndihmon vërtet uji i nxehtë me limon në humbjen e dhjamit? 

Më: 12 dhjetor 2021 Në ora: 10:49
Ilustrim

Pirja e ujit të nxehtë me disa pika limoni ka qenë ndër alternativat më të njohura për humbjen e peshës. Ne kemi dëgjuar shumë miq dhe të afërm që e rekomandojnë atë. Por a funksionon vërtet ky ilaç?

Ndërsa është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe ndihmon në tretje, të supozojmë se një kanë me ujë të nxehtë do të shkrijë të gjithë dhjamin është një mit, u shpreh nutricionistja e famshme Kinita Kadakia Patel në një video në Instagram.

“Nëse humbja e dhjamit ishte aq e lehtë sa shtimi i limonit në ujë të nxehtë, ky është një mit që duhet të shkatërrohet!”, shtoi më tej ajo.

Sipas Healthline, uji me limon nuk është më i mirë se uji i rregullt kur bëhet fjalë për humbjen e peshës. Sidoqoftë, mund të përdoret si një zëvendësim me pak kalori në vend të një pije me shumë kalori. Kjo mund të nxisë humbjen e peshës.

Sa i përket përfitimeve të tjera shëndetësore të ujit me limon, jo vetëm që ju mban të hidratuar, por gjithashtu bën mrekulli për lëkurën. Sipas të dhënave vitamina C në limon zvogëlon rrudhat e lëkurës, mbron lëkurën e thatë nga plakja dhe dëmtimet nga dielli.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat