Si ta djegni yndyrën e tepërt pa dietë

Dieta

Si ta djegni yndyrën e tepërt pa dietë

Më: 7 janar 2022 Në ora: 09:56
Ilustrim

Djegia e yndyrës nuk do shumë vështirësi, por thjesht një mënyrë të veçantë. Sekreti qëndron në lëvizjet e thjeshta që duhet t’i integrojmë në jetën tonë të përditshme, si p.sh. të pimë një gotë ujë ose një gotë çaj jeshil pasi zgjohemi në mëngjes.

Shumica e njerëzve pinë lëngje ose kafe në mëngjes. Ata që ndjekin një dietë më të shëndetshme besojnë se lëngu në mëngjes është zgjedhja më e shëndetshme që mund të bëjnë. Megjithatë, sipas nutricionistëve, lëngjet përmbajnë fruktozë.

Prandaj, konsumimi i lartë i lëngjeve mund të çojë në shtim në peshë. Nutricionistët ju japin lëngje, por me fruta specifike dhe një sasi të caktuar të këtyre frutave. E vërteta është se uji ju ndihmon të digjni yndyrën kur e pini atë në mëngjes.

Para së gjithash, nëse gjëja e parë që pini në mëngjes është uji, ju ndihmoni trupin tuaj të detoksifikohet. Gjithashtu ju ndihmon të digjni yndyrën dhe të shmangni kaloritë e panevojshme. Pini vetëm lëngje natyrale në një sasi të caktuar.

Edhe pse fillimi i ditës me një filxhan kafe duket si një pjesë integrale e një rutine mëngjesi, zëvendësimi i tij me çaj jeshil mund të jetë një ide e mirë. Përmban kafeinë dhe antioksidant epigallocatechin (EGCG). Hulumtimet tregojnë se EGCG mund të jetë shumë e dobishme në humbjen e yndyrës së barkut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat