Kjo perime me gjethe është më e mira për humbje peshe, kini kujdes të mos e teproni

Dieta

Kjo perime me gjethe është më e mira për humbje peshe, kini kujdes të mos e teproni

Më: 10 mars 2022 Në ora: 18:42
Ilustrim

Të gjithë e dinë se sa të shëndetshme janë perimet me gjethe jeshile. Dhe po, sigurisht duhet t’i konsumoni rregullisht. Perimet jeshile ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe uljen e presionit të gjakut. Gjithashtu ndihmojnë në uljen e kolesterolit, por kontribuojnë dhe në shëndetin e trurit.

Kur doni të hani perime me gjethe, opsioni është më se i mjaftueshëm: lakër jeshile, marule, spinaq etj. Por a e dini se cili ndihmon për të humbur peshë?
Dietologia Jenny Champion thotë se spinaqi është në krye të listës për disa arsye. Ka 3.6 gram karbohidrate në 100 gram spinaq.

Kërkimet po dëshmojnë vazhdimisht se reduktimi i marrjes së karbohidrateve kontribuon në humbjen e peshës. “Spinaqi është gjithashtu i pasur me fibra. Por nuk duhet tepruar me konsumin. Ngrënia e shumë perimeve jeshile mund të prishë gjëndrën tiroide dhe ta bëjë më të vështirë humbjen e peshës.

Përveç kësaj, konsumimi i sasive të mëdha të spinaqit mund të çojë në zhvillimin e gurëve në veshka – veçanërisht nëse jeni të prirur për formimin e gurëve”, përfundoi Champion dhe vuri në dukje se një filxhan spinaq në ditë mjafton për përfitime maksimale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat