CIA në vitin 1970 për Jugosllavinë pas Titos: Potencial për katastrofë

Dokumentare

CIA në vitin 1970 për Jugosllavinë pas Titos: Potencial për katastrofë

Nga: B.S. Më: 22 dhjetor 2020 Në ora: 10:34
Jugosllavia (Hartë e CIA-s)

Agjencia amerikane e inteligjencës CIA ka një profil në shërbimin e njohur Flickr në të cilin publikon harta të deklasifikuara, pra ato që nuk kanë më shenja sigurie, kështu që edhe publiku mund t'i shohë ato, shkruan agzeta kroate "Vecernji list". Nja dy vjet më parë, botuan disa harta të Jugosllavisë, të cilat befasuan shumë kë në atë kohë. Njëra është e vitit 1981 dhe tjetra e vitit 1998 është ushtarako-gjeografike. Ekziston gjithashtu një hartë e Ballkanit qendror nga vit 2000, e cila pjesërisht përfshin Kroacinë.

Përndryshe, sipas gazetës kroate, ShBA-ja ishte mjaft i interesuar për Jugosllavinë, e cila ishte një shtet i rëndësishëm gjatë Luftës së Ftohtë. Kështu, në vitin 2007, u botuan dokumentet nga 20 nëntori 1970, të cilat flisnin për "forcat që decentralizuan pushtetin dhe kontrollin politik brenda Jugosllavisë më shumë se në çdo shoqëri tjetër komuniste". 

- Pyetja është nëse këto forca do të minojnë centralizmin në Jugosllavi, ndërsa perspektiva e stabilitetit pas Titos nuk do të bëhet e qartë edhe për ca kohë. Gjithsesi, karakteri i Jugosllavisë po ndryshon dhe pasojat e rezultati të mundshëm janë gjithnjë e më të rëndësishme për jugosllavët, rusët dhe Perëndimin - shkruan në hyrje të dokumentit, i cili citon deklaratën e komunistit dhe disidentit malazez Milovan Gjilas rreth mundësisë së ndërhyrjes sovjetike në Jugosllavi.

Në këtë dokument tashmë flitet për Jugosllavinë pas Titos, gjë që nuk është për t'u habitur sepse Tito ishte tashmë në moshë të shtyrë, por ai vdiq vetëm 10 vjet më vonë. CIA që atëherë e ndjente shpërbërjen e përgjakshme të Jugosllavisë. 

Image

Hartë e CIA-s

- Potenciali për katastrofë është real - shkruan në dokument, në të cilin paralajmërohet se kroatët, nëse Edvard Kardeli ose Kosta Cërvenkovski kërkojnë dorëheqjet e tyre pas vdekjes së Titos, mund të lëvizin drejt shkëputjes, e cila në atë rast mund të parandalohej vetëm me veprime ushtarake nën sundimin serb dhe gjeneralët malazezë.

- Nëse çohet në një përfundim ekstrem, kjo mund të nënkuptojë luftë civile - thuhet në dokument. Gjithashtu thuhet se Kardeli ka vetëm autoritetin personal dhe ushtrinë e Titos në luftën kundër udhëheqësve republikanë. 

"Pas vdekjes së Titos, vetëm ushtria do të mbetet," shkruan në dokument. 

Dokumenti tregon gjithashtu se Sllovenia dhe Kroacia janë shumë më të pasura se pjesët e tjera të Jugosllavisë, si dhe aspiratat e Kroacisë për pavarësi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat