Siberia shënon temperaturën më të ulët në 100 vjetët e fundit

Evropë

Siberia shënon temperaturën më të ulët në 100 vjetët e fundit

Më: 14 janar 2021 Në ora: 18:52
Siberi

Nxënësit në qytetin rus të Yakutsk u detyruan sot të kthehen në shtëpi për shkak të temperaturave minus 50 gradë Celsius, njoftuan autoritetet lokale, shkruan AAP.

Yakutsk, i vendosur pranë lumin Lena, në Siberinë Lindore, besohet se është qyteti i madh më i ftohtë në Tokë. Ka 200.000 banorë.

Meteorologët kanë regjistruar rekorde të reja të të ftohtit në Siberinë Jugore dhe Perëndimore në dhjetor, me minus 49 gradë në Tomsk dhe minus 41 gradë në Novosibirsk.

Por, një tjetër rekord u shënua sot, -50 gradë Celzius, që besohet se nuk është regjistruar në 100 vjetët e fundit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat