Von der Leyen e BE-së pranon mangësitë në shpërndarjen e vaksinave

Evropë

Von der Leyen e BE-së pranon mangësitë në shpërndarjen e vaksinave

Më: 10 shkurt 2021 Në ora: 13:39
Von der Leyen

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka pranuar se BE-ja  ishte vonë për të autorizuar vaksinat ndaj COVID-19 dhe shtoi se “ne ende nuk jemi atje ku duam të jemi”.

Ajo pranoi mangësitë në përgjigjen rreth vaksinës së Komisionit në një fjalim në Parlamentin Evropian.

Von der Leyen u përball me kritika nga eurodeputetët në lidhje me trajtimin e BE-së për shpërndarjen, raporton BBC.

Sidoqoftë, ajo ishte e prerë se vendimi për të porositur vaksinat në mënyrë kolektive ishte “gjëja e duhur për të bërë”.

Komisioni është vënë nën kritika për ritmin e ngadaltë të shpërndarjes sipas skemës së tij të vaksinave, e cila u krijua në qershor të vitit të kaluar dhe e lejon atë të negociojë blerjen e vaksinave në emër të vendeve të saj anëtare.

Plani i shpërndarjes është prekur gjithashtu nga vonesat nga prodhuesit e vaksinave duke përfshirë Oxford-AstraZeneca dhe Pfizer-BioNTech, mes çështjeve të kapacitetit dhe furnizimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat