G7 e sheh grumbullimin e trupave ruse si një kërcënim

Evropë

G7 e sheh grumbullimin e trupave ruse si një kërcënim

Nga: Sherif Ramabaja Më: 13 prill 2021 Në ora: 13:29
Një ushtar ukrainas afër Donetsk © Oleksandr Klymenko / Reuters

Rusia po forcon trupat e saj në kufirin me Ukrainën. Për të garantuar sigurinë, thuhet nga Rusia. Ministrat e jashtëm të G7 janë të shqetësuar.

Vendet e G7 kanë shprehur shqetësim në lidhje me grumbullimin e trupave ruse në kufirin me Ukrainën dhe në gadishullin e aneksuar të Krimesë. "Këto lëvizje të trupave në shkallë të gjerë pa njoftim paraprak paraqesin aktivitete kërcënuese dhe destabilizuese," u tha në një deklaratë të përbashkët nga ministrat e jashtëm të shtatë vendeve kryesore të industrializuara. "Ne i bëjmë thirrje Rusisë të ndalojë provokimet e saj dhe të de-përshkallëzojë menjëherë tensionet në përputhje me angazhimet e saj ndërkombëtare." 

Vendet e G7 janë Britania e Madhe - e cila aktualisht mban presidencën - si dhe Gjermania, Franca, Italia, Japonia, Kanada dhe SHBA. Ministrat e Jashtëm riafirmuan "mbështetjen e tyre të palëkundur për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht".

Që nga mesi i shkurtit ka pasur luftime të shtuara midis rebelëve pro-rusë dhe ushtrisë qeveritare në Ukrainën lindore . Në të njëjtën kohë, kishte raporte për transferime masive të trupave ruse në kufirin ukrainas. Sipas kësaj, Rusia ka përqendruar forca të armatosura me armatim të rëndë, rreth 100 kilometra për rreth kufirit me Ukrainën .

Nga Kremlini në Moskë u tha që trupat duhet të siguronin sigurinë e Rusisë. "Rusia nuk kërcënon asnjë vend në botë," tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov. Kur u pyet se çfarë po bënte Rusia atje, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov u përgjigj : "Ne jetojmë atje".

Ministri i Jashtëm ukrainas do të takohet me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s

Në këtë sfond, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba do të takojë Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në Bruksel të martën në mëngjes. Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken, pritet gjithashtu nga e marta në kryeqytetin belg. Përveç situatës në Ukrainë, tema kryesore e diskutimeve midis përfaqësuesit të SHBA dhe aleatëve të NATO-s thuhet të jetë tërheqja e planifikuar e trupave amerikane nga Afganistani. Të Mërkurën, Stoltenberg do të takohet gjithashtu me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA Lloyd Austin.

Për shkak të aneksimit të Krimesë, Rusia u përjashtua nga grupi i njohur atëherë si G8. Rusia aneksoi Krimenë me më shumë se dy milion banorë në 18 Mars 2014 pas një referendumi. Ukraina dhe BE e shohin aneksimin si të paligjshëm.

Frontet në konfliktin e Ukrainës janë ngurtësuar. Në lindje të vendit, separatistët besnikë të Rusisë po kërkojnë të drejta autonomie për pjesët e rajoneve Luhansk dhe Donetsk që ata kontrollojnë . Përndryshe, synimi i tyre është të bashkohen me Rusinë. Por qeveria qendrore në Kiev refuzon - dhe dëshiron të vërë zonat e shkëputura nën kontrollin e saj. Shtatë vjet më parë, në 14 Prill 2014, konflikti shpërtheu në Donbass pasi forcat militante në rajonin rusishtfolës refuzuan të pranonin rrëzimin e Presidentit Viktor Yanukovych.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat