Suedia shtyn planin për lehtësimin e masave kundër COVID-19

Evropë

Suedia shtyn planin për lehtësimin e masave kundër COVID-19

Më: 22 prill 2021 Në ora: 14:16
Foto ilustrim

Suedia do të shtyjë një plan për të lehtësuar disa kufizime për shkak të niveleve të larta të vazhdueshme të infeksioneve të reja, tha qeveria të enjten.

Suedia po përjeton një valë të rëndë të tretë të virusit, me numrin e pacientëve që trajtohen në kujdes intensiv në nivelin më të lartë që nga pranvera e vitit 2020, raporton Reuters.

Kryeministri Stefan Lofven tha në një konferencë shtypi: Kur tendosja e kujdesit shëndetësor lehtësohet dhe përhapja e infeksionit bie, vetëm atëherë qeveria do të jetë e gatshme të fillojë heqjen e kufizimeve. Por ne nuk jemi akoma atje”.

Aktualisht, ka kufizime në tubimet publike dhe orët e hapjes së restoranteve. Vendi gjithashtu ka mbyllur në mënyrë efektive disa vende, të tilla si pishinat publike dhe stadiumet sportive, për të rriturit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat