Mbi 2 mijë migrantë arrijnë në Spanjë

Evropë

Mbi 2 mijë migrantë arrijnë në Spanjë

Më: 17 maj 2021 Në ora: 22:39
Foto

Të paktën 2,700 migrantë kanë arritur në enklavën Ceuta të Spanjës nga Maroku fqinj, një numër rekord i mbërritjeve në një ditë të vetme, thonë zyrtarët lokalë, raporton BBC.

Ata thonë se migrantët - të cilët përfshijnë qindra të mitur - ose notuan rreth gardheve kufitarë që dalin në det ose ecën përtej baticës.

Thuhet se janë kryesisht nga Maroku. Media spanjolle thotë se rojet kufitare marokene nuk i ndaluan ata.

Enklavat Spanjë Ceuta dhe Melilla janë bërë magnet për migrantët afrikanë.

Raportet e hershme të hënën thanë se më shumë se 100 njerëz kishin ardhur brenda natës rreth bregdetit në Benzu në anën veriore të Ceuta, ndjekur nga disa në Tarajal në anën jugore.

Shumica u tha të ishin burra të rinj, por grupi gjithashtu përfshiu fëmijë dhe disa familje. Shumë kishin përdorur unaza inflatable dhe gomone, shtuan autoritetet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat