Referendumi për ligjin e ujit në Slloveni, test për Qeverinë

Evropë

Referendumi për ligjin e ujit në Slloveni, test për Qeverinë

Më: 11 korrik 2021 Në ora: 14:16
Slloveni

Sllovenët po votojnë të dielën në një referendum mbi ndryshimet në ligjin e vendit për administrimin e ujit, në një test për Qeverinë e kryeministrit të krahut të djathtë Janez Jansa.

Qeveria e Jansa miratoi ndryshimet në mars por ekologët përmes referendumit kanë thënë se ndryshimet kërcënojnë mjedisin dhe cilësinë e ujit.

Çështja ka ndezur një debat të nxehtë në vendin e vogël të Bashkimit Evropian me 2 milionë njerëz të njohur për pamje mahnitëse të alpeve dhe si adhurues të natyrës. E drejta për ujë ishte parashikuar në kushtetutën e vendit në vitin 2016.

Në qendër të mosmarrëveshjes është një dispozitë që rregullon ndërtimin e ndërtesave, duke përfshirë hotele, dyqane dhe restorante, afër detit, lumenjve ose liqeneve.

Ndërsa qeveria këmbëngul se në të vërtetë ka forcuar rregullat dhe ka mundësuar më shumë fonde për mbrojtjen e ujit dhe përmbytjeve, kundërshtarët pretendojnë se rregulloret favorizojnë interesat e investitorëve privatë dhe do të kufizojnë aksesin e publikut në ujë dhe të rrezikojnë cilësinë e tij

Mosmarrëveshja për ujin ka reflektuar tensione të rritura politike në Slloveni, ku qeveria e Jansa është përballur me akuza për frenimin e lirive demokratike dhe mediatike në kombin tradicionalisht liberal.

Jansa gjithashtu është përballur me vëzhgimin e BE-së mbi mënyrat e tij populiste ndërsa Sllovenia mori presidencën e radhës gjashtë mujore të bllokut në fillim të këtij muaji.

Që referendumi të ketë sukses, shumica e atyre që votojnë dhe të paktën një e pesta e rreth 1.7 milionë votuesve me të drejtë vote - rreth 340.000 - duhet të refuzojnë ndryshimet e ligjit të ujit. Votimi i parakohshëm në shtëpitë e kujdesit dhe disa qendra votimi ka tërhequr një numër rekord prej më shumë se 84.000 qytetarë, duke sugjeruar interes të lartë publik për temën.

Referendumi u detyrua nga një grup organizatash mjedisore dhe grupe të tjera të shoqërisë civile të bashkuara në një "Lëvizje për ujë të pijshëm" të cilët mblodhën më shumë se 50.000 nënshkrime.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat