Ku jeton vërtet Mbretëresha Elizabeth?

Evropë

Ku jeton vërtet Mbretëresha Elizabeth?

Më: 1 shtator 2021 Në ora: 21:46
Pallati

Që nga kurorëzimi i Mbretëreshës Elizabeth II në 1953, Pallati Buckingham ka shërbyer si vendbanimi i tij kryesor. Por ky nuk është vendi i vetëm që ajo e quan “shtëpi”. Sidoqoftë, monarku zotëron shumë kështjella dhe rezidenca të tjera, ku jetojnë si ajo ashtu edhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore. Sigurisht, siç do të pritej, vendbanimet e tyre në pallat janë absolutisht luksoze.

Kështjellat që Mbretëresha Elizabeth i quan “shtëpi”

Si mbretëreshë, ka kuptim që Elizabeth nuk ka vetëm një shtëpi. Në vend të kësaj, ajo ka shumë mundësi të ndryshme luksoze, të cilat i zgjedh në varësi të rastit gjatë gjithë vitit. Deri në vdekjen e burrit të Princit Filip në prill 2021, monarkja jetonte kryesisht në apartamentet e saj personale në Pallatin e famshëm Buckingham me 775 dhoma në Londër.

Image

Kohët e fundit dhe pjesërisht për shkak të pandemisë, ai ka kaluar shumë kohë në Kështjellën Windsor, ku vdiq dhe u varros Duka i Edinburgut. Para pandemisë, ajo dhe burri i saj 73-vjeçar shijuan fundjavat e tyre dhe rreth një muaj pranë Pashkëve. Kjo kala ka qenë një rezidencë mbretërore për më shumë se 900 vjet, shtrihet në 13 hektarë dhe ka mbi 1.000 dhoma. Sipas architecturaldigest.com, në fakt, është kështjella më e madhe në botë që funksionon si vendbanim personal i dikujt.

Mbretëresha gjithashtu kalon një pjesë të verës së saj në Kalanë Balmoral në Skoci. Shtëpia, e blerë fillimisht për Mbretëreshën Victoria nga Princi Albert (gjyshërit e Mbretëreshës Elizabeth II), thuhet se ndodhet në 50,000 hektarë me një total prej 150 ndërtesash. Ndërsa shtëpia mbetet kryesisht e njëjtë me atë në pronësi të Victoria, monarku aktual ka pësuar rinovime të vogla vitet e fundit.

Image

Gjithashtu në Skoci është Pallati Holyroodhouse, ku Mbretëresha qëndron në fillim të çdo vere për Javën Mbretërore. Ajo u ndërtua si manastir në 1128 dhe rinovimet e vitit 1670 kontribuan në mirëmbajtjen e suksesshme të pallatit sot, kryesisht falë mbretit Charles II, i cili ndërtoi katin e sipërm ku ndodhen apartamentet private të familjes mbretërore.

Në Krishtlindje, si Mbretëresha ashtu edhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore zgjedhin pronën e famshme Sandringham në Norfolk, të cilën Elizabeth e trashëgoi nga babai i saj, Mbreti George VI. Më në fund, kur Mbretëresha udhëton për në Irlandën e Veriut, ajo banon në Kështjellën Hillsborough, e cila u ndërtua në 1770 në një zonë të gjelbër prej 100 hektarësh.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat