Britani: Edhe 75 raste të reja me Omicron

Evropë

Britani: Edhe 75 raste të reja me Omicron

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 23:55
Britani

75 raste të tjera të variantit Omicron të COVID-19 janë gjetur në Angli, ka thënë Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA).

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në Angli tani është 104.

Omicron është gjetur në tetë rajone të Anglisë - Lindjen dhe Perëndimin Midlands, Lindjen e Anglisë, Londrën, Veri-Lindjen, Veri-Perëndimin, Juglindjen dhe Jugperëndimin.

16 raste të tjera janë identifikuar në Skoci, duke e çuar totalin në 29. Ekziston një rast i konfirmuar në Uells dhe asnjë në Irlandën e Veriut.

UKHSA tha se "po kryen testime të synuara në vendet ku rastet pozitive ka të ngjarë të jenë infektive".

Më herët, doli se më shumë se gjysma e atyre që u konfirmuan se ishin infektuar me Omicron në Mbretërinë e Bashkuar ishin sulmuar dyfish, bazuar në shifrat e publikuara përpara përditësimit të kësaj mbrëmjeje.

Në një konferencë nga UKHSA u bë e ditur se 12 nga 22 rastet e njohura deri më 30 nëntor ishin vaksinuar plotësisht. Dy personave të tjerë të infektuar iu dha doza e parë të paktën katër javë më parë. Gjashtë ishin të pavaksinuar, megjithatë, të dhënat nuk na tregojnë se sa mirë mbron vaksina kundër Omicron.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat