BE do të fillojë ofrimin e armëve për Ukrainën

Evropë

BE do të fillojë ofrimin e armëve për Ukrainën

Nga: M.H. Më: 27 shkurt 2022 Në ora: 17:57
Ursula von der Leyen

Bashkimi Evropian ka njoftuar se synon të fillojë dërgimin e armëve në Ukrainë.

Hera e parë në historinë e tij që ndërmerr një hap të tillë.

Duke folur në një konferencë për shtyp këtë pasdite, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se masa shënoi një "moment ujëmbledhës", shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Ajo njoftoi gjithashtu një sërë sanksionesh të reja që synojnë Rusinë dhe Bjellorusinë, dhe një ndalim që Rusia të përdorë hapësirën ajrore evropiane.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat