Inteligjenca ukrainase: Fabrika ruse e tankeve 'pezullon operacionet'

Evropë

Inteligjenca ukrainase: Fabrika ruse e tankeve 'pezullon operacionet'

Nga: A.SH Më: 22 mars 2022 Në ora: 08:50
Një tank rus i shkatërruar nga forcat ukrainase në rajonin e Luhanskut

Ushtria ukrainase po raporton se një kompani që prodhon dhe riparon tanke ruse ka pezulluar punën në fabrikën e saj në rajonin qendror rus të Chelyabinsk për shkak të mungesës së pjesëve të importuara, raporton BBC, transmeton "Bota sot".

Në një deklaratë të postuar në Facebook, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës raporton se prodhuesit Uralvagonzavod i është dashur të ndalojë prodhimin në objekt "për shkak të mungesës së pranimeve të komponentëve të prodhimit të huaj".

Kompania ukrainase e informacionit dhe konsulencës ushtarake Defence Express raporton se Uralvagonzavod ofron të vetmen fabrikë që kryen montimin e tankeve.

Ai vazhdon të raportojë se prodhuesi përdor në mënyrë rutinore komponentë perëndimor.

Nuk ka raportime që i referohen objektit Uralvagonzavod në mediat ruse dhe BBC nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë informacionin në deklaratën ukrainase.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat