Cila është rëndësia e Ditës së Fitores në Rusi?

Evropë

Cila është rëndësia e Ditës së Fitores në Rusi?

Nga: H.O. Më: 9 maj 2022 Në ora: 06:58
Ilustrim

Është festa më e madhe publike e Rusisë dhe njeh humbjen e Gjermanisë naziste nga BRSS, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Nën Vladimir Putin, Dita e Fitores është bërë një shfaqje e forcës së trupave dhe pajisjeve ushtarake, si dhe një shans për të kujtuar sakrificat e Luftës së Dytë Botërore.

Rreth 27 milionë qytetarë sovjetikë vdiqën, deri tani humbja më e madhe e çdo vendi, në atë që rusët e quajnë Lufta e Madhe Patriotike.

Këtë vit, ngjarja ka marrë një rëndësi të vetën. Larg nga çlirimi i Evropës, Rusia ka zhvilluar muaj luftë kundër fqinjit të saj Ukrainës dhe nuk ka asnjë formë të vërtetë të fitores ushtarake që mund të festojë.

Parada e sotme në Sheshin e Kuq pritet të shfaqë mijëra trupa dhe një shfaqje ajrore. Forcat Ajrore kanë bërë prova mbi Sheshin e Kuq në një formacion Z - simboli i diskutueshëm i miratuar nga trupat që kanë pushtuar Ukrainën.Bota sot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat