Kjo është një goditje e madhe për Boris Johnsonin

Evropë

Kjo është një goditje e madhe për Boris Johnsonin

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 20:05
Boris Johnsoni

Kryeministrit britanik, Boris Johnsonit po ia kthejnë shpinën disa prej anëtarëve të kabinetit qeveritar.

Dy prej ministrave kanë dhënë dorëheqje pak heqje pak çaste më parë dhe këtë e kanë bërë publike përmes rrjeteve sociale.

Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid sapo ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij, duke thënë se ka “humbur besimin” te Boris Johnson, raporton theguardian.

Gjithashtu edhe Rishi Sunak ka dhënë dorëheqje si kancelar i Thesarit, duke thënë se qeveria duhet të drejtohet ‘si duhet, me kompetencë dhe seriozisht’.

Johnson në këtë formë është në “një pozicion shumë të pasigurt” pas dorëheqjes së dy prej ministrave kryesorë në qeverinë e tij.

Udhëheqësi i laburistëve, Sir Keir Starmer u ka thënë gazetarëve se ministrat duhet të veprojnë sipas interesave kombëtare duke e larguar nga detyra Johnsonin.

Ndryshe, disa prej ministrave kanë konfirmuar se do të qëndrojnë pjesë e kabinetit qeveritar të udhëhequr nga 58-vjeçari. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat