​Ja çfarë mbeti pas tragjedisë në Malin e Zi

Evropë

​Ja çfarë mbeti pas tragjedisë në Malin e Zi

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 15:29
Foto ilustrim

Vetëm një ditë pas tragjedisë në Cetinjë të Malit të Zi heshtja ka kapluar të gjithë vendin.

Gjithçka ka mbetur në vend pas vërshimit të breshërisë së plumbave nga një i ri mbrëmjen e djeshme.

Gjak, xhama të thyer dhe disa drita ende të ndezura janë ajo që ka mbetur pas nga tragjedia me 11 viktima.

Të gjithë banorët janë larguar, ndërsa në pamjet e siguruara nga Top Channel shihet se si në njërën nga banesat ende qëndrojnë këpucët e fëmijëve dhe karroca në ambientet e jashtme.

Vetëm në pak momente e gjithë zona u kthye në një skenë krimi, me pasoja të rënda.

Mali i Zi u trondit nga një krim makabër që nuk ishte parë prej dekadash të tëra, një 34 vjeçar pas një konflkiti me një familje që jetonte në shtëpinë e tij si qiramarrës, vrau 10 persona me breshëri arme, mes tyre të 3 anëtarë të familjes në fjalë dhe kalimtarë të rastit.

Në mesin e vrarëve janë edhe dy fëmijë, si dhe vetë autori Vuk Boriloviç, duke e çuar numrin e të vrarëve në 11.

Qeveria e Malit të Zi shpalli tri ditë zie në gjithë territorin e vendit, pas tragjedisë në Cetinjë. Ndërkohë gjashtë persona janë duke u trajtuar në spital, tre prej të cilëve janë në rrezik për jetën.

Më pas ai ka dalë dhe ka qëlluar banorët e kësaj lagjeje me të njëjtën armë zjarri, duke u marrë jetën shtatë personave të tjerë, ndërsa gjashtë të tjerë i ka plagosur.

Kjo është ngjarja më vdekjeprurëse në dekadat e fundit në Mal të Zi teksa ndodhi në kulmin e sezonit turistik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat