​Holanda do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën

Evropë

​Holanda do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 21:49
Mark Rutte

Kryeministri i Holandës Mark Rutte ka bërë të ditur se vendi i tij do të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën dhe do të vendosë sanksione të reja kundër Rusisë.

Pas bisedës sot me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, Rutte tha se do të përgatiste një përgjigje ndaj mobilizimit dhe referendumeve ruse në lindje të Ukrainës, raporton “Guardian”.

Rutte tha më herët se urdhri i mobilizimit i lëshuar nga presidenti rus Vladimir Putin është një shenjë paniku në Kremlin.

Sipas tij, i njëjti nuk duhet kuptuar si një kërcënim direkt i luftës totale kundër Perëndimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat