Rritet çmimi i gazit natyror në Evropë

Evropë

Rritet çmimi i gazit natyror në Evropë

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 12:59
Foto ilustrim

Çmimi i gazit natyror për megavat-orë në Evropë u rrit me 13.4 për qind, sipas të dhënave më të fundit të tregut.

Çmimi i gazit natyror sot filloi me 207 euro ndërsa çmimi i megavat-orës i gazit natyror, i cili nga ora 10:20 tregtohej me 211 euro, u rrit me 13.4 për qind, shkruan Andolu.

Zbulimi i rrjedhjes së gazit në tubacionet ruse “Rrjedha Veriore 1” dhe “Rrjedha Veriore 2” në Detin Baltik dje ishte efektiv në rritjen e çmimit.

Bashkimi Evropian (BE) njoftoi se rrjedhjet e gazit në tubacionet “Rrjedha Veriore 1” dhe “Rrjedha Veriore 2” ishin rezultat i një veprimi të qëllimshëm, jo ​​aksidental.

Dërgesat e gazit natyror përmes gazsjellësit “Rrjedha Veriore 1” u ndaluan më 31 gusht, me arsyetimin se nuk mund të kryheshin mirëmbajtjet e nevojshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat