Zonja e Parë e Ukrainës thotë se nuk dëshiron një mandat të dytë

Evropë

Zonja e Parë e Ukrainës thotë se nuk dëshiron një mandat të dytë

Nga: Bota sot Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 06:31
Zonja e Parë Olena Zelenska

Zonja e Parë Olena Zelenska tha për The Economist se ajo nuk dëshiron që presidenti Volodymyr Zelensky të drejtojë një mandat tjetër dhe se ai duhet të gjejë diçka të re në jetë.

"Unë nuk dua që ai të jetë president për një mandat ose dy mandate," u tha ajo gazetarëve.

Kur u pyet se si e parashikon të ardhmen e saj, ajo tha "familja jonë do të ribashkohet. Ne do të jetojmë bashkë gjatë gjithë kohës. Pas kësaj do të bëjmë pushime".

Ka pasur debate të ndezura nëse Ukraina duhet të mbajë zgjedhje kombëtare në mars të vitit të ardhshëm siç ishte planifikuar fillimisht. Zelensky tha në nëntor se "nuk ishte koha e duhur" për zgjedhje.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat