​Ekonomia e Greqisë shënon rritje në tremujorin e tretë

Evropë

​Ekonomia e Greqisë shënon rritje në tremujorin e tretë

Më: 6 dhjetor 2023 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

Ekonomia greke u rrit me 2.1% në tremujorin e tretë të vitit 2023 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, me bruto prodhimin vendor të vendit që u rrit me 0.02% midis tremujorit të tretë dhe të dytë të vitit 2023, njoftoi sot Autoriteti grek i Statistikave.

Bruto prodhimi vendor i Greqisë u rrit me 1.9% në tremujorin e parë dhe 2.6% në tremujorin e dytë të vitit krahasuar me të njëjtat periudha 2022, dhe me 0.1% dhe 1.1% në baza tremujore, tha shërbimi i pavarur i statistikave ELSTAT.

Shërbimi i statistikave ia atribuoi rritjen prej 2.1% bruto prodhimit vendor si një rritje prej 1.0% në shpenzimet e konsumit final, një rritje prej 4.9% në investimet private (investimet e kapitalit fiks bruto), një rritje prej 1% në eksportet e mallrave dhe shërbimeve (mallrat ranë 1.1% dhe shërbimet u rritën me 2.9%) dhe një rritje prej 2.9% në importet e mallrave dhe shërbimeve (mallrat u rritën 3.4% dhe shërbimet u rritën 0.8%).

Në bazë tremujore, shpenzimet për konsumin final ranë 0.5%, investimet private ranë 1.8%, eksportet u lehtësuan me 0.7% dhe importet u rritën me 2.0%.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat