Erdogan takohet me Sakellaropoulou, bisedojnë për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve

Evropë

Erdogan takohet me Sakellaropoulou, bisedojnë për marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 12:25
Foto nga takimi

Takimi i parë i presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan, me presidenten greke, Katerina Sakellaropoulou, duket se ka shkuar mirë.

Transmetuesi publik i Greqisë ERT raporton se Erdogan i tha presidentes greke se vizita e tij në Athinë mirëpriti fillimin e një epoke të re midis dy vendeve, fqinjëve të shqetësuar dhe rivalëve historikë të NATO-s.

“Unë besoj se ky samit do të jetë një mundësi për një fillim të ri në marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë”, citohet të ketë thënë lideri turk, raporton Guardian.

“Ministrat e dy vendeve do të kenë takime konstruktive. Ne do të diskutojmë se çfarë hapash mund të ndërmarrim për të gjitha çështjet. Janë bërë përgatitjet nga ministrat… Besoj se do të jetë më mirë për të ardhmen e të dyja palëve të flasin duke e parë gotën gjysmë plot”, shtoi ai.

Sakellaropoulou tha se pavarësisht dallimeve që ndajnë dy kombet, ishte jetike duke pasur parasysh ngjarjet që po shpalosen në rajon për të rregulluar marrëdhëniet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat