Shërbimi rus i sigurisë “kompromentoi bisedat private të politikanëve”

Evropë

Shërbimi rus i sigurisë “kompromentoi bisedat private të politikanëve”

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 13:44
Foto ilustrim

Shërbimi rus i sigurisë ka kompromentuar bisedat private të politikanëve të profilit të lartë dhe nëpunësve civilë teksa u përpoq të ndërhynte në proceset politike të Mbretërisë së Bashkuar, tha ministri i Ministrisë së Jashtme Leo Docherty.

Që atëherë, Ministria e Jashtme ka thirrur ambasadorin rus, ndërsa dy anëtarë të grupit "Star Blizzard", i cili besohet se kontrollohet nga njësia ‘Centre 18’ e FSB-së (Shërbimit Federal të Sigurimit), duke përfshirë një që mendohet se është oficer i inteligjencës në shërbimin rus të sigurisë, janë sanksionuar.

Deputetët, Lordët, nëpunësit civilë, gazetarët dhe të tjerë janë shënjestruar në përpjekjet për të "ndërhyrë në politikën britanike", u tha Docherty deputetëve.

Grupi kishte "rrjedhur dhe përforcuar informacione në mënyrë selektive" që nga viti 2015 duke përdorur një teknikë të njohur si "mashtrime" për të vjedhur informacione nga një numër "i konsiderueshëm" parlamentarësh nga shumë parti politike.

Një zyrtar i tha Sky News: "Rusia po synon procesin demokratik të Mbretërisë së Bashkuar".

Grupi "merr informacion për shtetin rus. Është një grup që mbështet ‘FSB Center 18’.

"Ky informacion përdoret për të minuar Perëndimin në mënyra të ndryshme", thanë ata. “Ky grup ka marrë një sasi të madhe të dhënash.

“Është shumë e synuar – numri [i hakimeve të njohura] është ndoshta në qindra e jo mijëra.

"Ne po i afrohemi një viti elektoral. Ne duam të marremi më shumë me këtë [kërcënim hakmarrjeje dhe rrjedhjeje] - në mënyrë që njerëzit të jenë më të vetëdijshëm."

Sulmet e cituara nga qeveria përfshijnë një hakim të vitit 2018 në Institutin për Qeverisje dhe rrjedhjen e dokumenteve tregtare SHBA-MB, të cilat Jeremy Corbyn i përdori në fushatën e tij për zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2019.

Sir Richard Dearlove, ish-kreu i MI6, ishte një tjetër objektiv i dukshëm i profilit të lartë.

Ai tha se kishte kaluar nëpër "shumë gjëra më dramatike dhe më të këqija" sesa hakerimi dhe "nuk ishte veçanërisht i shqetësuar për këtë", por "shkaktoi një sasi të madhe përçarjeje".

"Ne jemi në një gjendje lufte gri me rusët pa agresion dhe konflikt të hapur", tha ai.

“Ata do të bëjnë gjithçka për të minuar infrastrukturën kritike, sigurinë kombëtare dhe për të sulmuar cilindo nga institucionet tona që nuk janë pro-ruse."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat